خانه / فناوری / بازی ویدیویی / بازی نایاب Blade Runner دوباره منتشر می‌شود

بازی نایاب Blade Runner دوباره منتشر می‌شود

در سال ۱۹۹۷ بود که استودیوی Westwood – سازنده سری بازی‌های Command & Conquer – بازی ماجراجویی Blade Runner را با اقتباس از فیلمی با همین نام منتشر کرد. در آن زمان، بازی توانست به لطف اتمسفر و فضاسازی بی‌نظیر و وفاداری به منبع الهام خود به یک موفقیت عظیم و کم‌سابقه دست پیدا کند و نام خود را به عنوان یکی از بهترین آثار سبک ماجراجویی در تاریخ ثبت کند. با این حال، با گذشت زمان و به وجود آمدن مسائل حقوقی و رشد سریع تکنولوژی‌، بازی در همان گذشته باقی ماند و در این مدت هیچ راهی برای تجربه آن روی پلتفرم‌های جدید وجود نداشت. حال بعد از گذشت ۲۲ سال از انتشار بازی، فروشگاه GOG بازی را مجددا روی پلتفرم خود عرضه کرده است و می‌توانید به راحتی آن را روی کامپیوترهای امروزی اجرا کنید.

به گفته GOG، این بازی تاکنون توانسته بیش از ۸۰۰ هزار نسخه را به فروش برساند که این آمار با توجه به سال انتشار بازی باورنکردنی است. با این حال کدهای اصلی بازی طی جابه‌جایی دفتر استودیوی Westwood گم شدند و از بین رفتند و همین اتفاق باعث شد تا تجربه بازی بلید رانر برای مخاطبین امروزی تقریبا غیرممکن شود. پیش از این، در اختیار داشتن دیسک اصلی تنها راه تجربه بازی بود که باز هم در چنین حالتی اجرای بازی روی کامپیوترهای جدید مسائل و دردسرهای خود را داشت.

حالا همه افراد می‌توانند بازی اقتباسی بلید رانر را به راحتی هر چه تمام‌تر روی کامپیوترهای خود اجرا کنند.

تمامی این مسائل باعث شد تا گروهی از طرفداران بازی دور هم جمع شوند و یک موتور شبیه‌ساز با نام ScummVM بسازند. این برنامه یا موتور به کاربران اجازه می‌دهد تا بلید رانر و سایر بازی‌های قدیمی را روی کامپیوترهای جدید اجرا کنند. با این حال، این تیم بعد از حدود هشت سال کار کردن همین امسال توانست بازی را تا حدودی با استفاده از این برنامه روی کامپیوترهای جدید اجرا کند. با این همه، حالا همه افراد می‌توانند بازی اقتباسی بلید رانر را به راحتی هر چه تمام‌تر روی کامپیوترهای خود اجرا کنند. GOG اعلام کرد که عرضه دوباره بازی بدون کمک افرادی که روی ScummVM کار کرده بودند، امکان پذیر نبود.

وقایع بازی بلید رانر قبل و همزمان با اتفاقات فیلم اصلی روایت می‌شود. در این داستان، بازی‌کنندگان در نقش «ری مک‌کوی» قرار می‌گیرند که باید به عنوان یک بلید رانر، صحنه‌های جرم را بررسی و رپلیکانت‌های خلافکار – آدم‌های مصنوعی – را دستگیر کنند. همانند فیلم اصلی، قصه‌ی بازی هم در شهر لس‌آنجلس و در سال ۲۰۱۹ اتفاق می‌افتد. ویژگی مهم و برجسته‌ای که درباره این اثر وجود دارد و آن را متفاوت می‌کند، میزان ارتباطش با فیلم است. طی بازی به مکان‌هایی که در فیلم دیدیم می‌رویم و با کاراکترهای شناخته‌شده برخورد می‌کنیم. افرادی مثل «شان یانگ»، «جو تورکل» و «ویلیام سندرسون» که همگی جزء بازیگران فیلم بودند، برای ایفای دوباره نقش خود در بازی بازگشتند.

علاوه بر این، بازی بلید رانر از یک روایت شاخه‌ای استفاده می‌کند که بر اساس آن، تصمیمات بازی‌کنندگان تصمیم مستقیمی روی داستان و پایان آن می‌گذارد. تا جایی که می‌دانیم بازی بیش از ده پایان مختلف دارد و تنوع تصمیمات در حدی بالا است که در هر دور بازی با اتفاقات گوناگونی روبه‌رو می‌شود.

بازی Blade Runner را می‌توانید تا تاریخ ۱۲ دی تنها با پرداخت ۹ دلار از طریق فروشگاه GOG خریداری کنید. پس از این مدت، بازی با قیمت اصلی ۱۰ دلار به فروش می‌رسد.