خانه / سرگرمی / نقد و بررسی فیلم / افسانه به‌وقوع پیوسته | بررسی فیلم Batman v Superman Dawn of Justice

افسانه به‌وقوع پیوسته | بررسی فیلم Batman v Superman Dawn of Justice

«بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت» (Batman v Superman Dawn of Justice) جزو فیلم‌های پر خرج و صدالبته پر سر و صدای امسال بود که پس از انتشار، آن‌طور که انتظار می‌رفت ظاهر نشد و نتوانست تمام و کمال ظاهر شود. با مجله ایگوری و بررسی فیلم Batman v Superman Dawn of Justice همراه باشید.امسال جزو معدود سال‌هایی بود که در آن شاهد شاخ به شاخ شدن(!) دو قهرمان افسانه‌ایِ دنیای سینما بودیم؛ کمپانی‌های ماروِل و دی‌سی امسال قهرمان‌هایشان را در برابر هم قرار دادند و لحظات جذابی را برای خیلی‌ها رقم زدند. در اینجا می‌خواهیم نگاهی متفاوت بر رویارویی این دو ابر قهرمان داشته باشیم؛ پس تا آخر مقاله  بررسی فیلم Batman v Superman Dawn of Justice با مجله ایگوری باشید.

«کاپیتان آمریکا» و «مرد آهنی» تا قبل از این فیلم، در برخی‌ جاها با هم درگیری‌هایی داشتند؛ اما «بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت» اولین فیلمی است که معروف‌ترین قهرمان‌های دنیای کمیک و البته سینما را در یک فیلم لایو-اکشن در مقابل هم قرار می‌دهد. این ایده و کارها، یک دید جدید را بوجود آورده که حسابی به دل می‌نشیند.

220px-Batman-v-Superman-poster

زک اسنایدر، کارگردان فیلمِ «بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت»، توانسته بازی دیگر نشان دهد که چرا چنین شهرتی کسب کرده؛ نحوه کارگردانیِ او به‌گونه ای است که دل خیلی‌ها را به‌دست می‌آورد.

«بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت» جزو فیلم‌های ابرقهرمانی آمریکایی است و به نحوی دنباله فیلم «مرد پولاین» (Man of Steel) محسوب می‌شود. «بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت» دومین فیلم سینماییِ تاریخِ دی‌سی کامیکس است و دیوید اس. گویر و کریس تریو فیلم‌نامه آن را نوشته‌اند.

حضور بازیگرانِ نام‌داری همچون بن افلک، هنری کاویل، گل گدوت، ایمی آدامز، لارنس فیشبرن، دایان لین، جسی آیزنبرگ، جرمی آیرونز و هالی هانتر در این فیلم، جذابیت آن را دوچندان می‌کند و لحظات جذابی را برای شما رقم می‌زند. در کنار این‌که این فیلم نخستین رویاروییِ بتمن و سوپرمن محسوب می‌شود، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در «بتمن علیه سوپرمن» برای اولین بار، شخصیت‌های واندر وومن، آکوامن و سایبورگ در دنیای سینما ایفای نقش می‌کنند.

یکی از چیزهایی که در همان ابتدای کار درگیرتان می‌کند، وجود تفاوت‌هایی در سوپرمنِ این فیلم، با سوپرمن‌های دیگر (!) است که قبلا دید‌ه‌ایم. پدیدآورندگانِ فیلم به‌نوعی اساس این شخصیت را متحول کرده و سعی کرده‌اند تا با جلوه‌های جدید، شخصیتی ابرقهرمانی‌تر (!) بسازند. اینبار قرار نیست همچون کمیک‌ها شاهد داستانی خشک باشیم و از همان ابتدا، نهایتش را بدانیم؛ «بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت» پر است از دیالوگ‌های فراموش‌ نشدنی و جذاب که تا مدت‌ها در ذهنتان باقی خواهد ماند و شما را ترغیب خواهد کرد که باری دیگر صحنه‌های جالب، جذاب و تو دل بروی فیلم را نظاره کنید.

هرچند داستان این فیلم از مجموعه «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» نشات می‌گیرد، اما روایت داستانی متفاوتی دارد

در کنار همه این‌ها، «بتمن علیه سوپرمن» پر است از جاه‌طلبی؛ جاه‌طلبی‌هایی که در صدر آن‌ها، انتخاب بازیگران جدید قرار دارند. انتشار تریلرهای نفس‌گیر و جذاب،‌ انتشار شایعاتِ متعدد و … همه و همه دست به دست هم دادند تا انتظارات را «بتمن علیه سوپرمن» به طرز وحشتناکی بالا ببرند.

برخلاف انتظارت، بیشتر نویسنده‌ها و البته خیلی از مردم، به‌جای تحسین و تمجید فیلم، شروع به کوبیدن آن کردند و از بدی‌های آن گفتند. آن‌طور که معلوم بود، «بتمن علیه سوپرمن» نتوانسته بود که آن جدالِ ابرقهرمانی را به طرزی جذاب به تصویر بکشد و خود را دل طرفداران جا کند. استفاده از واژه‌هایی همچون «نچسب، مسخره، یک فیلمِ اقتباسیِ بد، سرگرم‌کننده نبودن، داشتن فیلم‌نامه غیرمنطقی و …» توسط منتقدان و کاربران، دل خیلی‌ها را از تماشای فیلم، سرد کرد …

البته این فیلم فقط و فقط نکته منفی که نبود! منتقدانی هم در بین بودند که از فیلم تعریف و تمجید کردند و به ستایش آن پرداختند. به‌طور مثال، کنث توران از لس‌آنجلس‌تایمز گفت:

دنیای طراحی‌شده توسط دیزنی، دنیایی آفتابی و پر زرق و برق است و این فیلم، بازتابی بی‌نظیری از گذشته کمپانی برادران وارنر (به عنوان خانه گانگستر‌ها) است.

یا ریچارد روپر از شیکاگو‌سان‌تایمز که عقیده دارد:

«بتمن علیه سوپرمن»‌ از هر نظر جذاب است؛ حتی در مواقعی که به دل نمی‌نشیند، می توانید این امید را داشته باشید که قرار است در دقایق نزدیک، شاهد صحنه‌های اکشن و جذاب باشید.

اما نقدهای مثبت فیلم آن‌قدر زیاد نبودند که دست و بال منتقدانِ معترض را ببندند و همین امر میانگین نمراتِ فیلم را به طرز فجیعی پایین آورد.

batman-v-superman-dawn-justice

طرفداران اما، نظری دیگر داشتند و استقبال بی نظیر آن‌ها موجب شد که این فیلم به رکوردهای متعددی دست یابد. «بتمن علیه سوپرمن» موفق شد در ۳ روز ابتدایی اکران خود، حدود ۴۲۰ میلیون دلار فروش داشته باشد تا نشان دهد تئوریِ رویاروییِ‌ بتمن و سوپرمن، هنوز هم برای مردم جذاب است.

همانطور هم که ذکر کردم، این فیلم دنباله‌ای بر فیلم مرد پولادین محسوب می‌شود و خب قطعا باید پیشرفت‌های بسیار داشته باشد؛ «بتمن علیه سوپرمن» از مشکلاتِ‌مرد پولادین درس گرفته و سعی کرده بسیاری از نقاط ضعف را بپوشاند. تصویرپردازی و نورپردازیِ فوق‌العاده این فیلم، چیزی است که در همان لحظات ابتدایی مدهوشتان می‌کند. یکی از نقاط ضعفِ محسوس در بازی که خیلی‌ها به آن پی برده‌اند این است که دی‌سی و برادران وارنر، کمی برای ساخت این فیلم ابرقهرمانی عجله کرده‌اند؛ دی‌سی و وارنر می‌خواستند تا خیلی سریع به شهرتی بیشتر از آن‌چه دارند دست یابند اما عجله‌ آن‌ها باعث شد این موضوع (حداقل از دید منتقدان) عملی نشود.

«بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت» پر است از دیالوگ‌های فراموش‌ نشدنی و جذاب که تا مدت‌ها در ذهنتان باقی خواهد ماند

«بتمن علیه سوپرمن» از داستانی با پتانسیل بسیار بالا برخوردار است و با توجه به وجود بودجه‌ای سنگین در پشت فیلم، می‌توان قبل از تماشای فیلم، انتظار صحنه‌های اکشن، تماشایی و جذاب را داشت. هربار که اسم فیلم را می‌شنوید و به دست‌اندرکاران نگاه می‌کتید، به یقین انتظار فیلمی «فوق‌العاده» را دارید؛ اما بگذارید چیزی را برایتان روشن کنم. قرار نیست چنین چیزی عملی شود!

«بتمن علیه سوپرمن» داستانی فوق العاده دارد، اما در چگونگی روایت آن، می‌لنگد. با تماشای فیلم انتظار اتفاقات بسیاری را خواهید داشت اما بدانید که خیلی‌ از آن‌ها به وقوع نمی‌پیوندند. این فیلم یک کلکسیون کامل از اتفاقات عجیب و غریب است که از تماشای آن‌ها خسته نمی‌شوید …

افتتاحیه فیلم در یک کلام بی‌نظیر است و شما را ترغیب می‌کند با ذوق بیشتری به تماشای ادامه فیلم بنشینید اما متاسفانه نه تنها این روند تا انتها ادامه نمی‌یابد؛ بلکه خسته‌کننده هم می‌شود و همانطور که گفتم، در روایت برخی جاها به شدت ضعیف نشان می‌دهد.

انتظار نداشته باشید که در فیلم فقط شاهد صحنه‌های اکشن و زد و خورد باشید؛ فیلم در بین هر صحنه اکشن و زد و خورد و بِزن بِزن، استراحتی کوتاه به خودش می‌دهد (!) و سپس با پرشی دیگر، شخصیت‌ها را در یک میدان جنگ قرار می‌دهد. اما هرچه که باشد، «بتمن علیه سوپرمن» بسیار بهتر از مرد پولادین است و در بسیاری از جاها، خودنمایی می‌کند.

موضوع مهمی که این‌جا هست این است که اگر شما دنبال‌کننده دنیای کمیک باشید، می‌توانید خیلی بهتر با فیلم تعامل برقرار کنید و آن را بشناسید؛ لازم است قبل از تماشای فیلم، حتما شناختی از شخصیت‌ها داشته باشید وگرنه در برقراری ارتباط با فیلم، دچار مشکل خواهید شد.

یکی از نکاتی که فیلم به آن توجه کرده و از اشتباهاتش در مرد پولادین درس گرفته، نحوه فیلم‌برداری است؛ در مرد پولادین، زک اسنایدر سعی داشت تا با ارایه ایده‌ای جدید در فیلم ‌برداری، باری دیگر خودنمایی کند اما این کار او تحسین که نشد هیچ، در پایان بیشتر محصولی سردرگم کننده را تحویل مردم داد. اگر چیزی باشد که با آن «بتمن علیه سوپرمن» را ستایش کنیم، قطعا آن چیز بخش فیلم‌برداری بی‌نقصِ آن است.

چیز جالب فیلم، طراحی بسیاری زیبای ماشین بتمن (همان بت‌موبیل) است. طراحیِ بی‌نقصِ این ماشین، هیولایی کشنده را پدید آورده که هم از لحاظ ظاهر جذاب است و هم تجهیزات بسیاری دارد. در کنار همه این‌ها، ۷ متر طول و حدودا ۴ متر عرض، بت‌موبیل را به یک تانکِ هولناک تبدیل کرده است!

این فیلم یک کلکسیون کامل از اتفاقات عجیب و غریب است که از تماشای آن‌ها خسته نمی‌شوید

در بخش موسیقی، «بتمن علیه سوپرمن» کم نمی‌گذارد؛ هانس زیمر توانسته در بخش موسیقی و صداگذاری سنگ تمام بگذارد و لذت تماشای فیلم را دوچندان کند.

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های این فیلم، تیم زبده بازیگری آن است که از همان ابتدایِ مشخص شدن آن، حسابی سر و صدا به پا کرد. در ابتدای کار که بن افلک به عنوان ایفاکننده نقش بتمن معرفی شد، طرفداران از این موضوع آن‌چنان استقبال نکردند. طرفدرانِ معترض شروع به نوشتن مقاله‌های انتقادی در فضای مجازی کردند تا با این کار عدم رضایت خود را نشان دهند؛ اما پس از انتشار اولین تریلر فیلم که حسابی هم غوغا کرد، خشم مردم کم‌کم از بین رفت … بگذارید چیزی را به شما بگویم؛ بن افلک، بهترین و برترین بتمنی است که تاکنون دیده‌اید!

maxresdefault

با همه این انتقادهایی که به «بتمن علیه سوپر: طولع عدالت» شده، اما این فیلم اصلا فیلم بدی نیست. «بتمن علیه سوپرمن» یک شاهکارِ به تمام معنا محسوب نمی‌شود؛ اما نکات مثبت فیلم آن‌قدری هستند که به شما اطمینان دهند ار تجربه ۲ ساعت و نیمی فیلم پشیمان نخواهید شد. این فیلم پر از صحنه‌های اکشن و بزن‌بزن است که فیلم‌برداری و نورپردازی عالی، چاشنی آن شده‌اند و تجربه‌ای عالی را رقم زده‌اند؛ «بتمن علیه سوپرمن»‌ به‌خوبی جدال دو قهرمان افسانه‌ای را به تصویر می‌کشد و اتفاقات غیر منتظره‌ای را برایتان رقم می زند؛ تماشای این فیلمِ جذاب را به همه شما پیشنهاد می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *